Демографічні показники популяції коней Пржевальського в Зоні відчуження Чорнобильської АЕС

   Огляд стану популяції коней Пржевальського, який підготовлений вченими-біологами (Т. Жарких та Н. Ясинецкою), які безспосередньо досліджують диких коней в умовах Чорнобильської зони відчуження та зони безумвного (обов’язкового) відселення.

фото природи Чорнобильської зони відчуження   У 1998 році Біосферним заповідником “Асканія-Нова” було розроблено Програму створення природної популяції коней Пржевальського в зоні відчуження і зоні безумовного (обов’язкового) відселення Чорнобильської АЕС. Метою Програми було відновлення та збагачення біорізноманіття екосистем чорнобильської зони.
   У 1998-1999 роках заповідником, спільно з Державним спеціалізованим виробничим комплексним лісовим підприємством “Чорнобильліс” було завезено 31 кінь Пржевальського, у тому числі 28 особин (10 жеребців, 18 кобили) з Асканії-Новї та 3 жеребця з зоологічного куточка Лозівського конезаводу.   Під час транспортування та відразу після перевезення до зони відчуження, від травм та стресу, загинуло 8 особин, в тому числі 2 особи з Лозівського конезаводу. Решта сформувала дві гаремні (репродуктивні) та одну холостяцьку (яка складається тільки з жеребців) групи.

   Привезених коней Пржевальського перетримували в акліматизаційних вольєрах від декількох тижнів до 8 місяців, після чого випускали на волю. Жеребець, який залишився в живих із Лозівського зоологічного куточка відмовився залишати акліматизаційні вольєри і загинув через півтора року.   У 2004 році, без відома та участі заповідника “Асканія-Нова“, в зону відчуження ЧАЕС було завезено 13 коней Пржевальського з міських зоопарків та випущено в природу без акліматизації. Ці тварини виявилися непристосованих до життя на волі, і загинули, не давши потомства.   Розмноження коней Пржевальського почалося в 1998 р. Всього дали потомство і стали засновниками популяції 15 кобил та 2 жеребця, або 61% від усіх завезених із Асканії-Нова коней. Перший приплід другого покоління було отримано в 2004 р.

   До 2006 р. співвідношення народжених лошат і статевозрілих кобил коливалося від 68 до 100%.   Всього в 1998-2007 роках у Зоні відчуження ЧАЕС народилося 86 коней Пржевальського (співвідношення статей – 1: 0,9), у тому числі не менш 9 особин другого покоління. Максимальна кількість лошат було отримано в 2003 р. – 14 особин. Виживання молодняку у віці до 2-х років склала 91,3%.   В 1999-2003 роках спостерігався значний приріст популяції, максимальна кількість коней Пржевальського зареєстровано в 2003 і 2004 роках. – 65 особин. Потім чисельність почала поступово зменшуватися.

Фотографія табуна коней Пржевальського в зоні відчуження

   Станом на жовтень 2007 року, загальна кількість коней Пржевальського в Зоні відчуження ЧАЕС оцінюється в 30-40 особин.

   У перші п’ять років смертність склала 13,7%, в 2004-2006 роках показник зріс до 47,4%.  Причиною скорочення поголів’я коней Пржевальского в Зоні відчуження ЧАЕС є антропогенні фактори, оскільки понад відомих 70% випадків з відомої загибелі коней відноситься до браконьєрства. Постійні зміни соціальної структури табунів, викликані відстрілом їх членів, ймовірно, також вплинули на низькі показники відтворення коней Пржевальського в 2006 році – вихід молодняку менше 40%.
   Беручи до уваги, що популяція походить від обмеженої кількості тварин-засновників, знищення частини їхніх нащадків першого і другого покоління може призвести до невідновної втрати генетичного різноманіття та, як наслідок, до поступового згасання популяції.
   Встановлено, що ні хвороби, ні хижаки не мають в даний час істотного впливу на популяцію коней Пржевальського в Зоні відчуження ЧАЕС. Майбутньому існуванню популяції може також загрожувати скорочення місць існування в результаті штучного заселення даних території та можлива гібридизація з домашніми кіньми за умови ведення табунів конярства в Зоні відчуження ЧАЕС.

Джерело інформації

   Жарких Т., Ясинецка Н., 2008. Демографічні показники популяції коней Пржевальського (Equus przewalskii Polj., 1881) в зоні відчуження Чорнобильської АЕС // Бюлетень Московського тов-ва дослідників природи. Т. 113, вип. 5. С. 3-9.
   Публікується з дозволу авторів статті – Т. Жарких та Н. Ясинецкої
   Публікується з дозволу авторів статті – Т. Жарких та Н. Ясинецкої

   Нижче представлено відео демонструє коней Пржевальського в природних умовах Чорнобильської зони відчуження. Відео відзнято в лютому 2009 року.
   Більше відео про тваринний світ Чорнобильської зони відчуження можна побачити на нашому каналі YouTubeЧАЕС та природа зони відчуження“.

Відео сюжет про табун жеребців-холостяків коней Пржевальського в зоні радіаційного забруднення ЧАЕС.
(Автор відео – chornobyl.in.ua)